Ev Yapımı Badem Sütü Tarifi

Ev Yapımı Badem Sütü

Badem sütü, süt ve laktoz hassasiyeti olan kişilerce tercih edilen bir bitkisel ürün. Kendine has aroma ve dokusu ile tüm tatlı ve tuzlu yemekleri lezzetlendirerek süt yerine kullanılabiliyor. İçimi de çok keyifli. Afiyet olsun!

Malzemeler:

6 kişilik
🕐 Hazırlık: 45 dk.
Badem (Çiğ) 250 Gram
Su 5 Su Bardağı

Yapılışı:

  1. Çiğ bademleri önce akar suyun altında yıkayın ve üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip 1/2 saat bekletin. Kabukları yumuşayınca iki parmağınız arasında ezip kabuklarını çıkarın.
  2. Ayıklanmış bademlerin üzerini 2 parmak geçecek içme suyu ilave ederek buzdolabına kaldırın ve en az 12 saat bekletin.
  3. Ertesi gün, beklemiş bademleri, kendi bekleme suyunu ilave ederek rondoda iyice parçalayın ve püre haline getirin. Su miktarını süt kıvamı alacak şekilde ayarlayın.
  4. Derince bir kabın üzerine tel süzgeci ve üzerine temiz, kaynatılmış bir tülbendi yerleştirip badem püresini ezerek süzgeçten geçirin.
  5. Son aşamada tülbendi toparlayıp elinizle iyice sıkarak badem sütünü çıkarın. Steril bir şişe veya kavanoza aldığınız badem sütünü buzdolabına alıp dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Afiyet olsun!
  6. Not: Taze ve çiğden hazırladığınız badem sütünü buzdolabında saklayıp en geç 3 gün içinde tüketmelisiniz.

Kahvaltılık Tarifleri Vejetaryen Tarifler Vegan Tarifler

Elinizdeki malzemeye göre tarif bulan yeni uygulamamız SmarDish'i denediniz mi? Buzdolabınızda ne varsa kaydedin, aklınıza gelmeyen tarifleri keşfedin!