Ev Yapımı Garnitür Tarifi

Ev Yapımı Garnitür

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan garnitür (garniture) kelimesi, 15. yüzyıldan beri biliniyor.. Önceleri giysi süsü olarak kullanılıyorken 19. yüzyıldan sonra bu kelime, ana yemeğin yanında servis edilen, onu tamamlayan genelde sebze türü yiyecekler için kullanılmaya başlanmıştır. En bilinen garnitür ise havuç, bezelye ve patates üçlüsü. Konserve tercihetmeyenler için ev yapımı garnitür iyi bir alternatif. Afiyet olsun!

Malzemeler:

4 kişilik
🕐 Hazırlık: 30 dk.      🕐 Pişirme: 15 dk.
Patates (Orta Boy) 2 Adet
Havuç (Orta Boy) 4 Adet
Bezelye (İç) 500 Gram
Tuz 1 Tatlı Kaşığı
Toz Şeker 1 Çay Kaşığı
Elma Sirkesi 1 Yemek Kaşığı
Kaya Tuzu 1 Yemek Kaşığı

Yapılışı:

  1. Havuç ve patatesleri soyup yıkayın. Taze bezelye kullanacaksanız ayıklayıp sudan geçirin. Aynı miktarda dondurulmuş ya da konserve bezelye de kullanabilirsiniz.
  2. Bu tarifte her üç sebzenin de pişme süreleri farklı olduğu için ayrı ayrı pişirilmesi gerekiyor.
  3. Havuç ve patatesleri dikkatlice yaklaşık 1cmx1cm küpler halinde doğrayın.
  4. Sebzeleri ayrı kaplarda çok hafif yumuşayıncaya kadar tuz ( konserve yapacaksanız kaya tuzu) ve birer tatlı kaşığı sirke konmuş suda haşlayın.
  5. Derin bir kapta bol buzlu su hazırlayıp haşlanan sebzeleri bu suya alın ve şoklayın.
  6. Garnitürünüzü hemen kullanacaksanız tuzlu suda dolapta bekletebilir, fazla kısmı süzüp poşetleyerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz.
  7. Konserve olarak kullanmak isterseniz salamura suyu hazırlayın. Sebzeleri fazla sıkışık olmayacak şekilde steril kavanozlara alıp bu sudan ekleyin ve tek kullanımlık kapaklarla sıkıca kapatın.
  8. Kavanozları ters çevirerek bir tencereye alın, yarıya kadar sıcak su ekleyip 20 dakika kaynatın. Yine ters vaziyette bir kenara alıp soğutun.
  9. Konserveler soğuyunca kapakların vakumlanıp vakumlanmadığını kontrol edin. Kapaklar içe çökmüş olmalıdır.
  10. Konserve edilmiş garnitürlerinizi serin ve ışık almayan bir yerde veya buzdolabında altı ay kadar saklayabilirsiniz. Afiyet olsun!

Sebzeli Tarifler Salata Tarifleri

Elinizdeki malzemeye göre tarif bulan yeni uygulamamız SmarDish'i denediniz mi? Buzdolabınızda ne varsa kaydedin, aklınıza gelmeyen tarifleri keşfedin!