Mıhlama ( Kuymak) Tarifi

Mıhlama ( Kuymak)

Mıhlama ya da kuymak adı ile bilinen mısır unu kavurması, Karadeniz Bölgesi'nde çok yaygın olarak yapılan ve özellikle kahvaltılarda tüketilen özel bir geleneksel yemek. Kullanılan peynir yöreden yöreye farklılık gösterse de genelde Trabzon Peyniri ya da Kolot Peyniri ile yapılıyor. Afiyet olsun!

Malzemeler:

4 kişilik
🕐 Hazırlık: 20 dk.      🕐 Pişirme: 20 dk.
Mısır Unu (Kalın Çekilmiş) 4 Yemek Kaşığı
Trabzon Peyniri (Eriyen Her Hangi Bir Peynir) 300 Gram
Tereyağı (Tercihen Trabzon) 4 Yemek Kaşığı
Su 2 Su Bardağı

Yapılışı:

  1. Bakır, kulplu bir sahanda tereyağını eritip kısık ateşte yakmadan iyice ısıtın. Yağ köpük köpük olunca iri çekilmiş mısır ununu (mısır irmiği) yavaş yavaş ekleyin. Mısır unu pembeleşinceye kadar bir tahta kaşıkla sürekli karıştırarak kavurun.
  2. Kavrulan mısır ununa1 su bardağı soğuk suyu yavaş yavaş ilave edip karıştırmaya devam edin. Suyunu çekince 1 bardak su daha ilave ederek yedirin. Mısır unu suyunu çekip şişince tel tel ayırıp didiklediğiniz peynirleri ekleyin ve hızlıca karıştırmaya devam edin.
  3. Mıhlama renk alıp tereyağ üstüne çıktığında peynirler de erimiş ve sünüyor olacaktır. Havalandırarak kontrol edin. Mıhlamayı dondurmadan sıcak sıcak, hemen sofraya alıp taze mısır ekmeği (veya köy ekmeği) ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kahvaltılık Tarifleri Aperatif Tarifler

Elinizdeki malzemeye göre tarif bulan yeni uygulamamız SmarDish'i denediniz mi? Buzdolabınızda ne varsa kaydedin, aklınıza gelmeyen tarifleri keşfedin!