Sakızlı Alaçatı Muhallebisi Tarifi

Sakızlı Alaçatı Muhallebisi

Damla sakızı, adını Ege Denizi’ndeki Sakız Adası’nda üretilen sakız ağacı reçinesinden alıyor. Çeşme dolayları ve Akdeniz kıyılarında da bu ağaca sıkça rastlanıyor. Kendine has aroması nedeniyle diğer kullanım alanlarının yanı sıra mutfaklarda da kullanılmakta. Türk mutfağının geleneksel tatlılarından biri olan damla sakızlı muhallebi ise eskilerden beri vazgeçilmeyen lezzetler arasında yer alıyor. Afiyet olsun!

Malzemeler:

4 kişilik
🕐 Hazırlık: 10 dk.      🕐 Pişirme: 20 dk.
Damla Sakızı 4 Diş
Süt 1 Litre
Tereyağı 2 Yemek Kaşığı
Un 3/4 Su Bardağı
Toz Şeker 1 Çay Bardağı
Ceviz İçi 1 Yemek Kaşığı (Silme)
Fındık İçi 1 Yemek Kaşığı (Silme)
Vanilya 1 Paket

Yapılışı:

  1. Tereyağını tencerede eritip unu ilave edin. Sürekli karıştırarak 3-4 dakika kavurun.
  2. Karıştırmaya devam ederken, kavrulan una sütü azar azar ilave edin.
  3. Muhallebi pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar sürekli karıştırın. Pütürleşme olursa blenderdan geçirin.
  4. Kristal haldeki 3-4 diş (5gr) damla sakızını havanda dövüp toz haline getirin. Damla sakızı yerine 1 yemek kaşığı kadar sakız reçeli kullanabilirsiniz.
  5. Toz şeker, dövülmüş damla sakızı ve toz vanilyayı muhallebiye ilave edip karıştırın. Muhallebi kıvam alınca ateşten alın. Soğudukça katılaşma olacağından fazla koyulaştırmayın.
  6. Ateşten aldığınız muhallebiyi cam kuplara pay edin. Oda sıcaklığına gelince üzerlerini ince çekilmiş ceviz içi, fındık içi veya antep fıstıkla süsleyerek buzdolabına alın, 1-2 saat dinlendirin ve soğuk servis edin. Afiyet olsun!
  7. Not: Bu muhallebiyi, taze meyve dilimleri ile süsleyerek de servis edebilirsiniz.

Tatlı Tarifleri Pratik Tarifler

Elinizdeki malzemeye göre tarif bulan yeni uygulamamız SmarDish'i denediniz mi? Buzdolabınızda ne varsa kaydedin, aklınıza gelmeyen tarifleri keşfedin!